KUPUJEMY SZCZENIĘ

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na Doga, to musimy jeszcze zdecydować, czy to ma być piesek, czy też suczka.
Pies jak i suka równie mocno są przywiązane do rodziny.

Pies jest większy, okazalszy, bardziej efektowny, ale jeżeli mamy ogród i zależy nam na pięknej roślinności, to radzę kupić suczkę, lub psa wyprowadzać na spacer i nauczyć, żeby nie załatwiał się w naszym ogrodzie.
Z kolei suczkę dwa razy w roku należy bardzo pilnować i nie puszczać ze smyczy na spacerach.
Suka nie musi mieć szczeniąt (to przesąd).
Ropomacicze, czy ciąża urojona, może ale nie musi występować u suk, które rodziły, jak i u suk które nigdy nie miały szczeniąt. Psa pilnujemy przez cały rok.

Skoro już wybraliśmy płeć, to kolejną sprawą jest wybór hodowli. Odradzam kupowania przed wystawami, czy na giełdach samochodowych, czy giełdach zoologicznych. Tak kupione szczenię po atrakcyjnej cenie może okazać się w przyszłości wielorasowcem, lub będzie tylko przypominał doga, ale jego charakter będzie odbiegał od wzorca. Nie kupujemy też szczeniąt z ogłoszeń z dowozem do domu, lub tzw. rasowych bez metryk.
Każde szczenię otrzymuje metryczkę, bez względu na ilość urodzonych szczeniąt. Metryka FCI daje gwarancję pochodzenia psa. Szczenię kupujemy u hodowcy, powinniśmy poznać warunki w jakich przebywają maluchy, również poznać ich matkę. Szczenięta powinny być czyste, bez pcheł, czy innych pasożytów. Powinny być zaszczepione, co musi być potwierdzone w książeczce zdrowia psa. Nie mogą nas się bać! Jeżeli uciekają po kątach, nie chcą do nas podejść, piszczą czy gryzą ze strachu, oznacza to że zostały wychowane bez kontaktu z człowiekiem i lepiej zrezygnować z zakupu.
W każdym nawet najlepszym miocie zdarzają się szczenięta słabsze czy mocniejsze. Mioty wyrównane zdarzają się rzadko. Dlatego szczenięta powinny mieć różne ceny i jeśli komuś zależy na sukcesach wystawowych wybiera pieska najokazalszego, a co za tym idzie najdroższego. Hodowca powinien nam pokazać wszystkie szczenięta, w miejscu gdzie przebywają, a nie przynosić na rękach jedno szczenię zapewniając, że to właśnie najlepsze z miotu. Hodowca wyposaży nas w pisemne instrukcje dotyczące żywienia, pielęgnacji i wychowania psa, będzie zawsze służył pomocą.

Dog średnio dożywa 10 lat i do końca swoich dni powinien przebywać ze swoim właścicielem. Jest bardzo uczuciowy i za miłość odda miłość i całego siebie. Kto raz spróbuje tej miłości już nigdy się z niej nie wyleczy.