DYSPLAZJA

Dogi w Polsce nie mają obowiązku prześwietlenia na dysplazję, ale warto wiedzieć co to jest dysplazja i jak temu zapobiec.
Dysplazja czyli zniekształcenie stawu biodrowego, polega na spłyceniu panewki miednicy i zmianach kształtu główki kości udowej, która zamiast okrągłej staje się zbyt płaska, trójkątna lub grzybkowata.
Dysplazją mogą być objęte oba stawy lub tylko jeden. Rozległość deformacji stawu biodrowego może być różna i stąd ustalono klasyfikację stopni dysplazji.

A - to normalne stawy biodrowe, wolne od dysplazji.
B - prawie normalne stawy biodrowe, wolne od dysplazji
C - dysplazja nieznaczna ( lekka )
D - średnia
E - ciężka

Powyższe nazewnictwo FCI wprowadziła obligatoryjnie z dniem 01.01.2001 we wszystkich krajach sfederowanych.
Lekkie dysplazje nie wpływają w żaden sposób na użytkowość psa, średnie często też nie, natomiast ciężkie mogą w dużym stopniu utrudnić ruch psa, szczególnie w wieku starszym.
Jednak w wielu przypadkach częstą przyczyną kulawizny, u młodego psa będącego w trakcie rozwoju i wzrostu jest nie nadążenie mineralizacji kośćca za wzrostem psa. W tym przypadku decydującą rolę odgrywa żywienie, które musi być idealnie zbilansowane tak pod względem zawartości białka, węglowodanów i tłuszczów, jak i składników witaminowo-mineralnych. Rosnące szczenię nigdy nie może być przekarmiane i w rezultacie zatuczone. Nie wolno też ich zmuszać do intensywnego wysiłku fizycznego! Ruch u szczeniąt i młodzieży powinien być zawsze dostosowany do możliwości i chęci psa do biegania, (ale to my dostosowujemy się do tempa, a nie odwrotnie). Znam osobiście bardzo renomowane hodowle gdzie młodzież rosnąca jest wyprowadzana na załatwienie swoich potrzeb BEZ SPACERÓW i to na smyczy. Dog nie jest psem z temperamentem i tylko my uczymy go biegania za rowerem, lub wyprowadzania na wielogodzinne spacery, nie nauczony tego, nie będzie odczuwał braku. Nie radziłabym kupowania doga, jeśli mieszkamy na IV piętrze, bez windy! Nawet pies o całkowicie zdrowych stawach w starszym wieku, będzie miał duże problemy z pokonywaniem takiej ilości schodów.
Z aktualnych badań wynika, że nieprawidłowy rozwój i ukształtowanie stawów biodrowych nie jest choroba wrodzoną, bowiem szczenięta rodzą się zdrowe, a rozwój dysplazji następuje w czasie intensywnego wzrostu i rozwoju psa! Podejmowane próby rozpoznania dysplazji u szczeniąt kilkutygodniowych, polegające na ustaleniu ścisłości przylegania główki kości udowej do panewki miednicy, nie dały pozytywnych rezultatów, ponieważ ich wyniki często okazywały się niezgodne z wynikami zdjęć rtg. przeprowadzonych u tych samych psów w wieku dorosłym.
Zdjęcie rtg. stawów biodrowych umożliwiające wpis do rodowodu, wykonuje się po osiągnięciu przez psa/sukę 15 miesięcy.